sobota, 16 maja 2015

Ciekawostki o oknach.

Poniżej prezentujemy Wam kilka ciekawostek o oknach. Niektóre są naprawdę fascynujące.

1. Najstarsze polskie okno PCV znaleziono w miejscowości Łaziska Górne na Śląsku. Pochodzi ono z końca 1975 roku.
 2. W produkcji okien stosuje się aerożel stanowiący doskonałą barierę termiczną. Jego specyficzny właściwości są na tyle cenne, że używa się go od lat w przemyśle kosmicznym. Jest to również jedna z najlżejszych substancji syntetycznych na świecie!
 3. Przemysł okienny w ostatnich latach stawia na recykling. Odpady PCV są skutecznie wykorzystywane do produkcji okien, czy rur kanalizacyjnych, tym samym chroniąc środowisko naturalne.
 4. Mimo że już 1250 lat p.n.e. wytwarzano szklane wyroby, dopiero Rzymianie ok. 60 roku naszej ery zastosowali ten materiał do wypełnienia wnęk w ścianach budynków. W ten sposób powstał pierwszy na świecie „protoplasta” dzisiejszych okien. Początkowo szyby te miały odcienie zieleni i brązu. Minęło wiele lat nim produkcję udoskonalono do tego stopnia, aby otrzymać idealnie przeźroczysty materiał.
 5. W Szwecji popularne niegdyś stało się montowanie przy oknach luster, które pozwalały obserwować ulicę. W ten sposób nie tylko można było wiedzieć, co dzieje się przed domem, ale również żony marynarzy i rybaków mogły wyglądać, kiedy ich mężowie wracają do domów.

 6. „Pocące się” okna są problemem w wielu domach. Zjawisko jest spowodowane niedostateczną cyrkulacją wilgotnego powietrza. Wbrew powszechnym opiniom, nie jest to wina okien, lecz nieprawidłowej wentylacji pomieszczeń. Dopiero gdy woda skrapla się wewnątrz okna, należy domniemywać, że zostało ono zamontowane lub uszkodzone.
 7. W USA okna różnią się nieco od tych europejskich. U nas zazwyczaj otwierane są one na bok do wewnątrz. W Stanach Zjednoczonych najpopularniejsze są okna na prowadnicach, które podnosi się do góry, odwrotnie jak to bywa w naszych pociągach. W Wielkiej Brytanii natomiast okna otwierają się podobnie jak u nas, lecz na zewnątrz.

 8. Obecnie Polska może się poszczycić mianem największego producenta okien w Europie. Polskie okna słyną z solidnego wykonania i nowatorskich rozwiązań.
 9. Naukowcy z Singapuru opracowali projekt okna, które inteligentnie reguluje ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia. Wynalazek ten jest dopiero w fazach testowych, lecz w przyszłości, może trafić do masowego użytku.
 10. W sanktuarium unitów w Bostonie witraże zaprojektował sam Louis Tiffany. W ten sposób powstały prawdopodobnie najdroższe nowożytne okna w historii. Niektóre zawierają nawet siedem warstw mozaiki szklanej, tworząc w promieniach słońca oszałamiający efekt.

3 komentarze: